Kolumnit

Redaktionell

Helt bästa teamet

Stark, modig och solidarisk. Så är och låter Bil- och transportarbetarförbundet AKT. Förbundets representantskongress beslöt om de fyra kommande årens program. Nu snabbar vi farten och skapar en karta för framtiden.

AKT:s program är tydligare än någonsin. Målen är konkretare. Vi arbetar för bättre arbetsvillkor och för att få arbetsmiljön i skick. Vi vill att det är lättare att bli medlem och att vardagen för medlemmarna är problemfri. Vi kommunicerar tydligt och rakt. Och gör medlemsanskaffning.

Förbundet har stark vilja att utvecklas. I allt det vi gör har vi tanke på vad som är viktigt för medlemmarna. Angelägenheterna utvecklas en i taget.

Varje kongress betyder ett stort projekt för förbundet. Ett stort möte sker inte endast, genom att knäppa på fingrarna. Det kräver folk och expertis. Det är viktigt att få deltagare från varje AKT:s avdelning på plats och med i stämningen, mera från de stora, men minst en från varje. På så sätt kan hela förbundets och Finlands röst höras i besluten och valen.

Bland människorna skapas nytt, idéer byts och man är i samma anda. Visserligen byter man också virus. När vi är tillsammans och jobbar i samma riktning, skapas bra saker. Särskilt går vi framåt då, när tanken inte endast handlar om mig och mitt, utan man utgår ifrån solidaritet. AKT har det. Förbundet har inte lämnat i ovisshet, då hjälp har behövts. AKT är med och på plats då man försvarar arbetsvillkor och arbetslivet. Vi fungerar.

Detta team, medlemmarna, människorna – är vårt förbund.

I AKT är andan stor och den är stark. Det berättar om att också arbetet på branschen är krävande. Emellertid är det fysiskt krävande. Fast natten kommer, fortsätter arbetet. Dagarna är långa. Arbetet kräver mod, kunskap och förmåga att bära ansvar, för både lasten och människorna. Ombord finns farliga ämnen. Godset måste levereras till rätt plats och ställe i tid. Människor måste transporteras enligt tidtabellen. Vi gör arbete som kräver självständighet, förmåga och språkkunskaper. Arbetet kräver säkerhetsiakttagelse, även fast det ser ut som bara smidig kundservice. Arbetet kräver flexibilitet. Det kräver en absolut klar kundserviceinställning, alltid. Utifrån detta hittar varje AKT:s medlem den egna branschspecifika karaktären.

AKT:s medlemmar håller ihop. I andan finns sådant mod, som inte finns i andra fackförbund. Vi är vi. Den starkaste på transportbranschen.

Lue myös

Katso kaikki ajankohtaiset
Juuri julkaistu
Två män står med sina cyklar på en cykelbana. En spårvagn närmar sig bakifrån.

Naturaförmåner Ett märkligt utspel med cyklar – något som inte tidigare upplevts på AKT:s branscher

Juuri julkaistu
Kaksi miestä seisoo pyöriensä kanssa pyörätiellä. Takaa tulee raitiovaunu.

Työsuhde-edut Erikoinen kiista polkupyöristä – tällaista ei ole AKT:ssä ennen nähty

Juuri julkaistu
Lauma värikkäisiin vaatteisiin pukeutuneita lapsia seisoo säiliöauton edessä, jota esittelee henkilö neonvihreässä työtakissaan ja lippiksessään.

Liikenneturvallisuus Näinkö isoja nämä autot ovat?

Juuri julkaistu
Kolme miestä reisoo rinnakkain puvuissaan.

Ysikymppiset Hyvinkäällä rennon arvokkaat ysikymppiset

Juuri julkaistu
Kurssilaisia istumassa pöydän äärellä. Etualalla koulutusesite tarkennettuna.

Luottamusmiehen peruskurssi ”Luottamusmiehelle ensiarvoista, että osaa toimia oikein”

Juuri julkaistu
Luokan etuosassa mies mustassa t-paidassa istuu pöydällä ja näyttää iloiselta. Etualalla toinen mies seuraa opetusta.

Työsuojelun peruskurssi ”Lakijutut olivatkin oikeasti kiinnostavia”

Juuri julkaistu
Oranssipaitanen henkilö keilaa, kädessään vihreä pallo ja päässään musta lippalakki.

Keilakisat Kimurantteja kierteitä ja komeita kaatoja

Ponnari- ja lippispäinen henkilö availee kuorma-auton takaosaa.

Ihan tavallinen työpäivä Puolivahingossa alalle ja luottamushenkilöksi

Lähikuva Sini Silvànista.

Pääkirjoitus Turvallisuus liikenteessä ei ole vain kuljettajan juttu