Työelämä

Ett märkligt utspel med cyklar – något som inte tidigare upplevts på AKT:s branscher

Naturaförmåner Vid överlåtelse av rörelse ska naturaförmåner bibehållas. Arbetsgivaren meddelade trots att den inte fortsätter cykelförmånen.

Två män står med sina cyklar på en cykelbana. En spårvagn närmar sig bakifrån.
Ilkka Koski-Säntti (till vänster) och Harri Dahl fick behålla cyklarna tack vare fackavdelningen. Cykling är bra motvikt till arbetet som förare.

Text och bild Tua Onnela

Översättning Kenneth Liukkonen

Denna höst tog bussbolaget Länsilinjat i Birkaland, över en del av Vekka Groups företagsverksamhet. Vid företagsöverlåtelsen fick Länsilinjat två busstrafikavtal i Tammerfors stadstrafik.

Transaktionen skedde i form av överlåtelse av rörelse, vilket innebär att anställningsförhållandena för de som kör överlåtna färdtjänsterna, övers oförändrade från Vekka till Länsilinjat.

Eller åtminstone nästan oförändrade.

Transaktionen ledde nämligen till ett särskilt gräl, som man inte tidigare upplevt i AKT:s branscher. Mitt i tvisten ligger cyklar.

”Ge bort cykeln eller betala”

Vekka har ett cykelförmånsavtal i kraft, enligt vilket en anställd kan få en cykel värd upp till 2 500 euro via ett leasingföretag. Hyran för cykeln dras av från den anställdas lön, och när hyran har betalats för det motsvarande beloppet av cykelns värde, får anställda cykeln till sin egen.

Tidigare var cykelförmånen skattefri, men från början av året blev den skattepliktig inkomst.

Av de förarna som övergick från Vekka till Länsilinjat använde sex personer cykelförmånen. Förarna och den tidigare arbetsgivaren antog, att förmånen skulle fortsätta hos den nya arbetsgivaren.

Arbetsgivarförbundets resonemang är absurt.

Juha Ollas

Så gick det inte. Länsilinjat meddelade att den inte kommer att fortsätta cykelleasingarna. Enligt bolaget hade arbetsgivarfacket informerat, att cykelförmånen inte ingår i de anställningsförmånerna som överförs.

Arbetarna skulle antingen ha bordat ge cyklarna bort, vars värde de redan betalat till en stor del, eller lösa cyklarna till sig själva för det återstående värdet.

Facket fortsätter kämpa

Man har gjort en meningsskiljaktighetspromemoria, vars behandling fortsätter i förhandlingar mellan arbetsgivarorganisationen och arbetstagarorganisationen, med andra ord AKT.

AKT:s avtalsfunktionär Juha Ollas minns inte ett liknande ärende under sin karriär. Företagsöverlåtelserna görs vanligtvis ganska smidigt enligt honom, och tvister angående fortsättningen av arbetsförmåner uppstår sällan.

Länsilinjas huvudförtroendeman Markku Peltola och i överlåtelsen överförda förtroendeman Minna Raivio, har inte upplevt liknande tidigare.

Anställdas representanter resonerar att reglerna borde vara klara. Arbetsavtalslagen anger tydligt att anställningsförhållandets naturaförmåner bibehålls vid överlåtelse av rörelse.

– Arbetsgivarförbundet resonerade att cykelförmånen inte nämns i arbetsavtalen, utan att man uppgjort ett skilt avtal om förmånen. Jag tycker det är ett absurt resonemang, säger Ollas.

– Anställningsförhållandets villkor kan försämras endast genom förhandlingar. Är inte detta klart och tydligt, fortsätter Raivio.

Fackavdelningen kom emot

Förtroendevalda undrar, var det värt överhuvudtaget att gräla om saken från första början. Att fortsätta cykelförmånen skulle ha varit en mycket liten sak för arbetsgivaren.

– Att ändra leasingavtalen på nytt företag och sedan att avdra hyran från lönerna, inget mer än det, säger Peltola.

Ur de anställdas perspektiv som hade förmånen, har fallet dock redan fått ett lyckligt slut. AKT:s lokala fackavdelning Tampereen Seudun Linja-autohenkilökunta rf kom i nöden och tog leasingavtalen på sitt namn.

Anställda betalar nu hyran till fackavdelningen och får i framtiden cyklarna till sina egna.

”Tröskeln till motion har sjunkit”

Harri Dahl och Ilkka Koski-Säntti är två av de sex bussförare vars cykelförmåner Länsilinjat beslöt att avsluta.

De cyklar dock stiligt till intervjuplatsen med sina arbetsförmånscyklar – tack vare fackavdelningen. På grund av att fackavdelningen tog leasingavtalen på sitt ansvar, kunde Dahl och Koski-Säntti fortsätta cykelhobbyn.

– Det var en överraskande och glädjande handräckning. Vi är tacksamma för det. Vi kom aldrig att tänka på en sådan möjlighet, säger Koski-Säntti.

Båda berättar att cykeln som arbetsförmån ökat motioneringen betydligt. Bra cyklar är nuförtiden dyra och utan möjligheten som arbetsgivaren erbjöd, hade det troligen inte tagit sig till cykelaffären.

-Tröskeln till motion har sjunkit avsevärt. Det är väldigt bra efter att ha suttit nio timmar på jobbet. Cykling är bra motvikt till förararbetet, säger Dahl.

Dahls och Koski-Sänttis arbetsvägar är ganska långa, därför har cyklandet skett mest på fritiden.

– Till exempel cyklar jag till matbutiken. Jag bor på en grusväg, därför är elektriska kraftassistensen och tjocka ringar bra, säger Dahl.

Koski-Säntti däremot valde en cykel, som han också kan använda för downhill-hobbyn.

Skattebefrielsen för cykelförmånen togs bort från och med början av detta år. Vad anser cyklisterna om det?

– Totalabsurt beslut. Man vill att folk ska motionera, men ändå nedskär man bort stödet. Hur mycket tror staten att den sparar, förvånar sig Dahl.

– Tvärtom orsakar passiviteten kostnader. Sjukfrånvaron och sjukvårdskostnaderna ökar, tillägger Koski-Säntti.


Så säger arbetsavtalslagen

Arbetsavtalslagens paragraf angående överlåtelse av rörelse bestämmer tydligt:

”Vid överlåtelse av rörelse övergår de rättigheter och skyldigheter samt till dem anslutna anställningsförmåner, som arbetsgivaren har med anledning av de anställningsförhållanden som gäller vid tiden för överlåtelsen på rörelsens nya ägare eller innehavare.”

Lue tuoreimmat jutut

AKT-lehden etusivulle
Juuri julkaistu
Kaksi miestä seisoo pyöriensä kanssa pyörätiellä. Takaa tulee raitiovaunu.

Työsuhde-edut Erikoinen kiista polkupyöristä – tällaista ei ole AKT:ssä ennen nähty

Juuri julkaistu
Lauma värikkäisiin vaatteisiin pukeutuneita lapsia seisoo säiliöauton edessä, jota esittelee henkilö neonvihreässä työtakissaan ja lippiksessään.

Liikenneturvallisuus Näinkö isoja nämä autot ovat?

Juuri julkaistu
Kolme miestä reisoo rinnakkain puvuissaan.

Ysikymppiset Hyvinkäällä rennon arvokkaat ysikymppiset

Juuri julkaistu
Kurssilaisia istumassa pöydän äärellä. Etualalla koulutusesite tarkennettuna.

Luottamusmiehen peruskurssi ”Luottamusmiehelle ensiarvoista, että osaa toimia oikein”

Juuri julkaistu
Luokan etuosassa mies mustassa t-paidassa istuu pöydällä ja näyttää iloiselta. Etualalla toinen mies seuraa opetusta.

Työsuojelun peruskurssi ”Lakijutut olivatkin oikeasti kiinnostavia”

Juuri julkaistu
Oranssipaitanen henkilö keilaa, kädessään vihreä pallo ja päässään musta lippalakki.

Keilakisat Kimurantteja kierteitä ja komeita kaatoja

Ponnari- ja lippispäinen henkilö availee kuorma-auton takaosaa.

Ihan tavallinen työpäivä Puolivahingossa alalle ja luottamushenkilöksi

Lähikuva Sini Silvànista.

Pääkirjoitus Turvallisuus liikenteessä ei ole vain kuljettajan juttu

Potrettikuva Jape Lovénista punaisessa kravaatissa ja mustassa puvussa.

Liiton kolumni Äänestämällä keväällä vaikutat omaan työelämääsi

Ajankohtaista

Lue lisää

Uutinen

SAK esittää pelastuspakettia pienituloisille työttömille

Tiedote

AKT:n alojen työehtosopimuksiin jatkovuosi

Kuvassa tummaihoisia ihmisiä Namibiassa taustallaan juliste, jossa lukee one industry.

Uutinen

SASK 40 vuotta: työntekijöiden oikeuksien puolesta muuttuvassa maailmassa