Yhteistoiminnalla ja muutosneuvotteluilla etsitään ratkaisuja

Yhteistoiminta ja muutosneuvottelut ovat lakisääteistä työnantajan ja henkilöstön välistä vuorovaikutusta, jolla pyritään löytämään ratkaisuja ja parantamaan päätöksenteon laatua työpaikan muutostilanteissa.

Yhteistoiminta on jatkuvaa vuoropuhelua työnantajan ja työntekijöiden välillä. Yhteistoimintalaki koskee yrityksiä, joiden työsuhteessa olevien työntekijöiden lukumäärä on säännöllisesti vähintään 50 työntekijää.

Yhteistoimintalain tarkoitus on edistää työpaikoilla toimintakulttuuria, jossa työnantaja ja henkilöstö toimivat yhteistoiminnan hengessä toistensa oikeuksia ja velvollisuuksia kunnioittaen ja ottaen samalla huomioon toistensa edut. Lisäksi lain tarkoituksena on, että yrityksen toimintaa ja työyhteisöä kehitetään jatkuvaluonteisesti sekä toiminnan tuloksellisuutta ja työhyvinvointia parannetaan.

Lain tarkoituksena on myös turvata riittävä ja oikea-aikainen tiedonkulku työnantajan ja henkilöstön välillä, sekä turvata henkilöstölle vaikutusmahdollisuuksia yrityksen päätöksenteossa, kun asiat koskevat työntekijöitä.

Yhteistoimintalaki muodostuu kolmesta kokonaisuudesta:

  1. Jatkuva vuoropuhelu työnantajan ja henkilöstön välillä
  2. Muutosneuvottelut esimerkiksi ennen irtisanomisia tai lomautuksia
  3. Henkilöstön edustajan läsnäolo yrityksen hallinnossa (kun yrityksessä on vähintään 150 työntekijää).

Jatkuva vuoropuhelu

Vuoropuhelua tulee käydä vähintään neljännesvuosittain.

Pienemmissä yrityksissä, joissa on 20–49 työntekijää, vuoropuhelu tulee järjestää kaksi kertaa vuodessa.

Muutosneuvottelut

Yhteistoimintalaki velvoittaa käymään muutosneuvotteluja. Muutosneuvottelut, joihin viitataan usein yt-neuvotteluina, ovat pakollisia neuvotteluja ennen tiettyjä muutoksia, kuten irtisanomisia, lomautuksia tai osa-aikaistamisia. Työntekijämäärä vaikuttaa siihen, tarvitseeko työnantajan pitää muutosneuvottelut vai ei.

Neuvottelujen tarkoituksena on käydä läpi muutosten vaikutuksia ja etsiä vaihtoehtoja yhdessä.

Työnantajan on aloitettava muutosneuvottelut esimerkiksi silloin, kun se harkitsee yhden tai useamman työntekijän

  • työsopimuksen olennaisen ehdon yksipuolista muuttamista taloudellisella tai tuotannollisella perusteella
  • irtisanomista
  • lomauttamista
  • osa-aikaistamista.

Tule mukaan tapahtumiin

kaikki tapahtumat
Vaasan osaston 70-vuotisjuhlaristeily

Vaasan osaston 70-vuotisjuhlaristeily

–

Vaasa

AKT:n Talvipäivät

–

Tampere

Talvipäivät

AKT-lehden tuoreimmat jutut

LEHDEN ETUSIVULLE
Juuri julkaistu
People are standing outside in the sunshine, wearing yellow high-visibility vests, talking and gesturing.

Demonstrations ”We must join the Union!” – Bolt and Uber Drivers Have Had Enough

Juuri julkaistu

Ahtaajat voittivat palkkariidan myös hovioikeudessa

Juuri julkaistu
Ihmisiä seisoo ulkona auringonpaisteessa keltaisissa heijastinliiveissä ja keskustellen ja elehtien.

Mielenosoitukset ”We must join the Union! Meidän täytyy liittyä liittoon!” – Bolt- ja Uber-kuskeilla mitta täynnä

Lähikuva Sini Silvànista.

Pääkirjoitus AKT valitsi kolmen vuoden työehtosopimukset

Lähikuva Sini Silvànista.

Redaktionell AKT valde treåriga kollektivavtal

Mies nostaa rollaattoria pikkubussista ulos.

Ihan tavallinen työpäivä Palveluliikenteen kuljettaja suunnittelee reittinsä peilin kautta

Työehtosopimukset AKT:n alojen työehto­sopimuksiin jatkovuosi

Vektorikuva hirvestä.

Ajankohtaista Lokakuun pimeydessä myös hirvet ovat liikkeellä

Takseja päärautatieasemalla jonossa.

Taksiala ”Menossa on alasajo” – taas lisää vaikeuksia taksialalle