Ilmiöt

Kimurantteja kierteitä ja komeita kaatoja

Keilakisat Keilailu on helppo laji aloittaa ja vaikea laji oppia läheskään täydellisesti. AKT:n keilamestaruudet ratkottiin Talissa, ja tilaa oli kaikentasoisille kolistelijoille.

Oranssipaitanen henkilö keilaa, kädessään vihreä pallo ja päässään musta lippalakki.
Tyyli on vapaa, ja onnistuneita kaatoja nähtiin kaikilla radoilla.

Teksti ja kuvat Sami Turunen

Talissa kolisee. Keilaa kaatuu, kun monikiloiset pallot jysähtelevät puisille radoille. Parhaimmillaan pallo kiertää kauniisti kärkikeilan kylkeen ja kaataa kaikki kymmenen keilaa kerralla.

AKT:n jäsenet ottivat mittaa itsestään ja toisistaan liiton keilamestaruuskisoissa Talin keilahallilla Helsingissä syyskuussa. Kisoilla on pitkät perinteet, sillä vuorossa oli jo 36. turnaus. Järjestelyistä vastasi Helsingin Seudun Linja-autohenkilökunnan osasto 009.

Olli Peltomaa sai sysäyksen edellisvuoden kisoista Heinolassa, ja otti kopin järjestelyistä Marko Luukkosen kanssa.

Kaksi henkilöä oransseissa paidoissa katsovat tulostaulua yläviistoon.

Tulokset Talin tauluilla kiinnostivat.

– Päätettiin kääriä hihat, kun meillä Talissa on niin hyvät puitteet kisoihin, Peltomaa kertoo.

AKT:n mestaruuskilpailuissa pelataan erikseen kilpa- ja harrastesarjat. Peltomaan mukaan on tärkeää, että tilaa on kaikentasoisille keilaajille.

Loputtoman kehittymisen laji

Omaa keilailutaustaa Peltomaalla on lähes 30 vuotta. Aktiivisimpina vuosina sarjojen keskiarvo liikkui varsin hyvässä 189 pisteen tuntumassa, mutta nykyisin kyse on ennen kaikkea rennosta harrastuksesta.

Miten sitten syntyy hyvä tulos? Peltomaa sanoo, että ahkeralla harjoittelulla, hyvällä peruskunnolla ja varmoilla paikkoheitoilla. Lajissa kiehtoo se, ettei siinä tule koskaan valmiiksi.

Henkilö mustapunaisessa asussa keilaa.
Keilailu sopii kaikille, ikään ja sukupuoleen katsomatta.

– Ei tätä opi ikinä täydellisesti, laji on loputonta opettelua. Myös pallot kehittyvät ja radat ovat aina vähän erilaisia. Ratoja öljytään, ja koska öljyt ovat erilaisia, pallon kierteetkin käyttäytyvät eri tavalla eri paikoissa. Harrastekeilailussa tietysti on oleellista pitää pallo rännien välissä.

Peltomaa pelaa itse luonnollisesti kilpasarjassa – mutta voiko hän voittaa itse järjestämänsä kisan?

– No… ensin kilpaillaan ja katsotaan sitten, kenelle pokaali luovutetaan, Peltomaa myhäilee.

Henkilö vaaleanpunaisessa keilapaidassa keilaa. Kuva otettu henkilön takaa.
AKT:n keilakisoilla on jo yli 30 vuoden perinne.

Omat pallot kainalossa

Kokkolasta asti Taliin tulleella Jaakko Ainalilla on kova tausta keilailussa. Hän on yltänyt aikoinaan juniorien maajoukkueeseen asti. Opiskelujen takia pallot jäivät hetkeksi hyllyyn, mutta kolme vuotta sitten Ainali palasi radoille. Peli kulkee edelleen vakuuttavalla parinsadan pisteen keskiarvolla, jolla kilpasarja on ainoa oikea valinta.

– Tavoitteena on vetää kuusi sarjaa noin 200 keskiarvolla. En tiedä muiden tasoa tai tasoituksia, joten katsotaan mihin se riittää.

Mies sinisessä paidassa seisoo kameraa kohti keilapallo sylissään.
Jaakko Ainali on kokenut keilaaja ja hänellä on kilpailutaustaa jo nuoruusvuosilta.

Ainalilla on mukana viisi omaa palloa. Itse kisaan käytettävät pallot valikoituvat lämmittelyn aikana, kun hän saa tuntuman rataan ja pallojen käyttäytymiseen. Ainali muistuttaa, että keilailussa erot ovat pieniä ja usein henkinen puoli ratkaisee.

– Tärkeintä on keskittyminen ja radan lukeminen. Jos saa alussa hyvän flown päälle ja löytää oikean pelivälineen ja linjat, tulosta alkaa syntyä.

Helppo aloittaa, vaikea voittaa

Keilailu on matalan kynnyksen laji, johon ei tarvita vuosien treeniä. Lappeenrantalainen Taru Forsell osallistuu AKT:n kisoihin nyt toista kertaa.

– Rahtariyhdistyksen kanssa on käyty muutaman kerran vuodessa heittämässä, ja sitä kautta innostuin mukaan. Viimeksi voitettiin parikilpailu ja harrastesarjasta tuli kakkos- tai kolmossija, Forsell muistelee.

Keilailu on vastapainoa työnteolle, kuntosalille ja hevosharrastukselle.

– Tämä on helppo harrastus aloittaa. Keilahalleja löytyy kaikkialta ja välineet saa lainaan paikan päältä. Kisassa tavoite on saada mahdollisimman monta kaatoa.

Nainen sinisessä paidassa seisoo kameran edessä oranssi pallo sylissään.

Jos Forsell edustaa harrastelijasiipeä, Marko Luukkoselta löytyy lajitaustaa lapsuusvuosilta saakka.

– Olin jo kakarana 70-luvulla Imatralla keilahallilla nostelemassa keiloja käsin pystyyn, Luukkonen muistelee.

Keilailuvuosia on takana jo pyöreät 40. Kaapista löytyy kaikenlaisia pystejä, mutta AKT:n kisan ykkössijaa ei ole vielä irronnut. Millä ominaisuuksilla keilakisoja sitten voitetaan?

– Rauhallisuus on tärkein ominaisuus. Pitää tietää mitä tekee ja keskittyä omaan tekemiseen.

Mies oranssissa paidassa kävelee keilaradalta poispäin.
Kisassa nähtiin muikeita ilmeiitä ja luotiin tarinoita, joita muistella.

TULOKSET

Yleinen miehet

NroSukunimiEtunimiSeuraLuokkaOsastoPuhdasTasoitusYhteensäSijoitus
1LuukkonenMarkoKiffenB91117721189PRONSSI
2PeltomaaOlliJyräB9924729968.
3KorhonenJariCarBoC15088312010037.
4KöykkäriTimoBk-52D60––––
5HaapalaMika–D607182109289.
6SandvikJonyKoBoC135101712011375.
7MäkinenJari–D6048321069311.
8UrpulahtiMarkku–D6056621077610.
9SaloTuomoBFB5010317211036.
10AinaliJaakkoWCBB16613117213831. KULTA
11SantalaVilleLucky StrikersC7108912012092. HOPEA
12VihervaaraJarkkoPin PalsD62––––
13TalvitieJormaSisuB1810777211494.

Paras sarja: Ainali Jaakko 256

—-

Yleinen naiset

NroNimiSeuraLuokkaOsastoPuhdasTasoitusYhteensäSijoitus
1Musakka MarjoCarBoD78762101086HOPEA
2Ohrimovitsch SannaX-companyB621099721171KULTA
3Vatanen Sirpa— || —D6280421010144.
4Forsell Taru—628632101073PRONSSI
5Metsäkumpu Outi—95952108056.
6Hakala Merja—96072108175.

Paras sarja: Ohrimovitsch Sanna 202

—-

Eläkeläiset

SijoitusNimiSeuraLuokkaOsastoSynt. vuosiTasoitus (6s)Puhdas tulosKeskiarvo (puhdas)Lopputulos
1Kalliola VeikkoKaBoC1351951901088181.31178
2Ruohtula SimoPaTeC501937174981163.51155
3Kuitunen MarttiValttiB501956601072178.71132
–Virtanen SeppoHeiHoC50195190–––
4Granström BjörnKiffen–1311942144950158.31094

Paras sarja: Kalliola Veikko – 227 pistettä

—-

Parikilpailu yleinen

SijaOs.PariPisteet / AikaMitali
1.os. 135SANDVIK / KALLIOLA2345KULTA
2.os. 007MUSAKKA / SANTALA2285HOPEA
3.os. 050RUOHTULA / KUITUNEN2245PRONSSI
4.os. 009LUUKKONEN / PELTOMAA2185

—-

Parikilpailu naiset

SijaOs.PariPisteet / Aika
1.os. 62OHRIMOVITSCH / VATANEN2185
2.os. 009METSÄKUMPU / HAKALA1622

—-

Joukkuekilpailu

SijaJoukkueen jäsenetPisteetMitali
1.LUUKKONEN
PELTOMAA
METSÄKUMPU
HAKALA
38 07KULTA
2.MAMIA
SAARINEN
MATTINEN
LINDHOLM
34 62HOPEA

—-

Harrastesarja

SijoitusNimiPuhdasTasoitusYhteensä
1.Mamia Risto8382101048
2.Tainio Timo729210939
3.Lindholm Paul687210897
4.Aulu Juha645210855
5.Huhta Juha625210835
6.Saarinen Joonas583210793
7.Mattinen Arto514210724

Paras sarja: Mamia Risto 173

Lue tuoreimmat jutut

AKT-lehden etusivulle
Juuri julkaistu
Kolme miestä reisoo rinnakkain puvuissaan.

Ysikymppiset Hyvinkäällä rennon arvokkaat ysikymppiset

Juuri julkaistu
Kurssilaisia istumassa pöydän äärellä. Etualalla koulutusesite tarkennettuna.

Luottamusmiehen peruskurssi ”Luottamusmiehelle ensiarvoista, että osaa toimia oikein”

Juuri julkaistu
Luokan etuosassa mies mustassa t-paidassa istuu pöydällä ja näyttää iloiselta. Etualalla toinen mies seuraa opetusta.

Työsuojelun peruskurssi ”Lakijutut olivatkin oikeasti kiinnostavia”

Ponnari- ja lippispäinen henkilö availee kuorma-auton takaosaa.

Ihan tavallinen työpäivä Puolivahingossa alalle ja luottamushenkilöksi

Lähikuva Sini Silvànista.

Pääkirjoitus Turvallisuus liikenteessä ei ole vain kuljettajan juttu

Potrettikuva Jape Lovénista punaisessa kravaatissa ja mustassa puvussa.

Liiton kolumni Äänestämällä keväällä vaikutat omaan työelämääsi

Wolt-lähetti ajamassa tunneliin sähköpotkulaudalla.

Alustatalous Alustatyö valtaa yhä lisää alaa – lähetti tuo jopa seksivälineet

Lähikuva Sini Silvànista.

Redaktionell Trafiksäkerheten inte endast på förarens ansvar

Henkilöt juoksevat radalla.

Kesäpäivät Kesäpäivät harppasi e-urheiluun, mutta ykköseksi nousi yhteisöllisyyttä

Ajankohtaista

Lue lisää

Uutinen

SAK esittää pelastuspakettia pienituloisille työttömille

Tiedote

AKT:n alojen työehtosopimuksiin jatkovuosi

Kuvassa tummaihoisia ihmisiä Namibiassa taustallaan juliste, jossa lukee one industry.

Uutinen

SASK 40 vuotta: työntekijöiden oikeuksien puolesta muuttuvassa maailmassa