Kolumnit

Pääkirjoitus

Turvallisuus liikenteessä ei ole vain kuljettajan juttu

Kehä I -tiellä sattunut kahden bussin kolari herätti keskustelun liikenneturvallisuudesta. Koiviston Auton konsernijohtaja Henrik Mikkola sälytti kommentillaan Iltalehdessä 16.8. vastuuta turvallisuudesta ja taukojen pitämisestä – kuljettajille.

AKT:n 2. varapuheenjohtaja Niko Blom jyrähti Iltalehden jutussa 17.8. ja vaati, että kuljettajien jaksaminen ja matkan turvallisuus tulisi asettaa julkisen liikenteen tehokkuusajattelun edelle.

Kuljettajan mahdollisuuksiin ajaa virkeänä ja turvallisesti vaikuttaa se, miten pakkotahtisiksi työvuorot, aikataulut – ja käytännössä koko kuljettajan elämä – on suunniteltu. Tilaajilla ja liikennöitsijöillä on siinä suuri vastuu.

Linja-autonkuljettajan työhönsidonnaisuusaika lähi- ja paikallisliikenteessä voi olla viidestä tunnista aina 11,5 tuntiin saakka. Viiden tunnin vuoro voi kuulostaa lyhyeltä – mutta pahimmillaan merkitsee ajoa tauotta, ilman mahdollisuutta käydä vessassa. 11,5 tunnin työhönsidonnaisuusaika taas tarkoittaa pitkää päivää, vaikka työtunteja olisikin vähemmän.

Työvuorojen väliin jäävä vuorokausilepo voi olla lyhimmillään vain yhdeksän tuntia. Käytännössä sinä aikana on ennätettävä töistä kotiin, syömään ja suihkuun. On yritettävä nukahtaa saman tien. Ja yhdeksän tunnin päästä on oltava jälleen ratin takana siistinä ja skarppina. Mahdollisuus palautumiseen jää liian lyhyeksi. Kuljettajan työpäivä voi yhtenä päivänä alkaa varhain aamulla. Seuraavana päivänä se voi alkaa iltapäivällä tai illalla.

Työn rytmi on todella haastava. Se tulee kuljettajille annettuna. Taukojen ajankohtiin tai aikatauluun kuljettaja ei itse voi työpäivän aikana vaikuttaa. Joukkoliikenteen tilaaja suunnittelee aikataulut ja liikennöitsijä työvuorot. Työvuoro voi alkaa aamuneljältä ja ”lounastauko” olla aamukahdeksalta.

Liikenneturvallisuus edellyttää kuljettajille parempia ja inhimillisempiä työaikoja – ja työoloja.

Kuljettajan työ vaatii jatkuvaa tarkkaavaisuutta. Se vaatii myös hyviä asiakaspalvelutaitoja. On keskityttävä aivan koko työvuoron ajan, joka säässä ja kaikissa liikennetilanteissa.

Nuoret alaa harkitsevat miettivät jo kaksi kertaa, miksi lähteä tuollaisiin työoloihin. Vaikuttaa siltä, että ”ketään ei kiinnosta”. AKT:ta kiinnostaa. Alan työehtojen kehittämisessä on pistettävä etusijalle työssäjaksaminen, turvallisuus ja inhimilliset työajat.

Myös työnantajat ja tilaajat tarvitsevat muitakin arvoja kuin raha ja tehokkuus.

Lue tuoreimmat jutut

AKT-lehden etusivulle
Juuri julkaistu
People are standing outside in the sunshine, wearing yellow high-visibility vests, talking and gesturing.

Demonstrations ”We must join the Union!” – Bolt and Uber Drivers Have Had Enough

Ahtaajat voittivat palkkariidan myös hovioikeudessa

Ihmisiä seisoo ulkona auringonpaisteessa keltaisissa heijastinliiveissä ja keskustellen ja elehtien.

Mielenosoitukset ”We must join the Union! Meidän täytyy liittyä liittoon!” – Bolt- ja Uber-kuskeilla mitta täynnä

Lähikuva Sini Silvànista.

Pääkirjoitus AKT valitsi kolmen vuoden työehtosopimukset

Lähikuva Sini Silvànista.

Redaktionell AKT valde treåriga kollektivavtal

Mies nostaa rollaattoria pikkubussista ulos.

Ihan tavallinen työpäivä Palveluliikenteen kuljettaja suunnittelee reittinsä peilin kautta

Työehtosopimukset AKT:n alojen työehto­sopimuksiin jatkovuosi

Vektorikuva hirvestä.

Ajankohtaista Lokakuun pimeydessä myös hirvet ovat liikkeellä

Takseja päärautatieasemalla jonossa.

Taksiala ”Menossa on alasajo” – taas lisää vaikeuksia taksialalle

Ajankohtaista

Lue lisää

Uutinen

SAK:n jäsenpaneeli: Palkansaajat ovat valmiita kriisiin, mutta työpaikoilla ei ole kerrottu, miten toimitaan

Uutinen

SAK, Akava ja STTK: Eläkevarojen kuppaaminen lopetettava

Olympiastadionin parkkipaikalla kymmeniä Bolt ja Uber-takseja, joiden kuljettajat ovat osoittamassa mieltään.

Tiedote

”Kun taksikyyti maksaa alle kympin, pitää ymmärtää mistä hinta otetaan”