Liitto

Vaikeampaa kuin miltä näyttää” – e-urheilu tuli kesäpäiville

Virtual Grand Prix -ajokilpailu nousi suosikiksi.

Teksti Tua Onnela

Kuvat Vesa-Matti Väärä

Onginta vaihtui virtuaalilajeihin – ja yleisö kiitti. Ajokisaa ja jousiammuntaa oli helppo seurata.

AKT:n kesäpäivillä kilpailtiin tänä vuonna ensimmäistä kertaa virtuaalilajeissa: jousiammunnassa ja Virtual Grand Prix -kilpa-ajossa.

– Meidän osaston piti järjestää ongintakisa, mutta kun täällä Tikkurilassa on vähän huonot kalavedet, päätettiin kokeilla jotain muuta, järjestelyjä vetänyt ahtaaja Hannu Sairanen kertoi.

Hän harrastaa poikansa kanssa virtuaalikilpa-ajoa, joten kisan suunnittelu kävi vankalla kokemuksella.

Lajivalinnat osuivat selvästi nappiin. Osallistujia oli mukavasti, ja niin yleisöstä kuin osallistujilta kuului pelkkää kiitosta.

– Molemmat lajit ovat sellaisia, joihin kuka tahansa voi osallistua. Nämä eivät ole myöskään sään armoilla.

– Varsinkin jousiammunta veti väkeä. Moni, joka on käynyt paikalla katsomassa, on harmitellut, ettei hoksannut osallistua, Sairanen sanoi.

Myös Sipoolainen ahtaaja Joni Tevilin arveli, että jos virtuaalilajeja järjestetään tulevinakin vuosina, osallistujamäärä kasvaa entisestään.

– Uskon, että tämä on hyvä uudistus. Kun sana kulkee, väkeä tulee lisääkin. E-urheilu on tätä päivää.

Tevilin yllytettiin ajokisaan mukaan, koska hän kilpailee Eurooppa-liigassa virtuaalisessa F1:ssä. Hän ei kuitenkaan uskonut, että kokemuksesta olisi kesäpäivien GP:ssä juurikaan hyötyä.

– Ihan eri maailmat kyseessä. Autot ovat aivan erilaiset.

Huippusuoritus oli ”ihan ok”

Myös jousiampujien keskuudessa virtuaalikisa keräsi kiitosta. Kisan jousi oli aito, joten fyysinen suoritus vastasi tavallista jousiammuntaa. Nuoli vain lensi pelkästään ruudulla.

Yleisöstä kuului paljon kommentteja, että virtuaalijousiammunta oli erityisen mukava seurattava. Tulokset näkyivät katsojille saman tien, eikä tarvinnut tuntea mitään monimutkaisia sääntöjä.

Helsinkiläiset linja-autonkuljettajat Alia Tantula ja Avdija Hrusic kertoivat, että ampuminen tuntui vaikeammalta kuin miltä näytti.

– Jousi on jäykkä ja käsi tärisee, Hrusic sanoi.

Molempien suoritukset veivät kuitenkin välieriin. Niissä taso parani entisestään: sekä Tantula että Hrusic ampuivat yli 90 pisteen vetoja liukuhihnalta ja menivät heittämällä finaaliin.

Miten meni omasta mielestä?

– Ihan ok. Ei paha, miehet kommentoivat.

Mitä, nuohan olivat törkeän hyviä suorituksia!

– No, kävi säkä, Tantula myhäili.

Vaatimattomat kuljettajat vakuuttivat, etteivät ole harjoitelleet aiemmin, saati harrastaneet ampumaurheilua.

– Ollaan heitetty toisiamme kivillä, Hrusic tuumasi.

Virtual Grand Prix -ajokilpailun tulokset tästä.

Jousiammunnan tulokset tästä.

Lue tuoreimmat jutut

AKT-lehden etusivulle

KESÄPÄIVÄT Laulavat kuljettajat vauhdissa – kollegat olivat vaativa yleisö

Kaksi mustapuseroista nuorta miestä juoksee kilpaa Hiekkaharjun liikuntapuistossa

KESÄPÄIVÄT Kesäkisat täynnä tekemisen meininkiä

KESÄPÄIVÄT Kesäpäivillä sen huomaa: yhteisöllisyys on nosteessa

KESÄPÄIVÄT Köydenvedossa Lauttakylän ylivoimaa

KESÄPÄIVÄT Kaikki taulussa -tikkakisassa iloittiin

PANEELIKESKUSTELU Niko Blom Musareilla: Nuorten tulevaisuudenusko palautettava

Edustajakokous Hallituksen esittely

Kuva Pepe Tirrosesta vaaleanpunaisen rakennuksen edessä.

TYÖVOIMAN HYVÄKSIKÄYTTÖ Oikeuslaitos hidasteli, työntekijät kärsivät

Kuvituskuva, jossa kuorma-auto, bussi ja lentokone sekä palkannousua symboloiva kuva kolikkotorneista ja nuolesta, joka osoittaa ylöspäin.

Palkat Palkat nousevat

Ajankohtaista

Lue lisää

Uutinen

SAK: Budjettiehdotus unohtaa työttömät

Tiedote

Yli 90 prosenttia HCT-kuljettajista kertoo – taukopaikkoja liian vähän

Uutinen

SAK:n selvitys: Hallituksen politiikka on vähentänyt luottamusta työpaikoilla