Linja-autohenkilökunnan ja huoltokorjaamojen sovittelua käynnistetään tänään torstaina 16.2. valtakunnansovittelijan toimistossa. Sovittelut Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT:n ja Autoliikenteen Työnantajaliitto ALT:n välillä alkavat kello 15. Sovittelijana tässä toimii Jukka Ahtela.
16.02.2023
Samaan aikaan AKT:n työtaistelut jatkuvat kolmella autoliikenteen alalla ja satamissa. Sovittelu niiden osalta jatkuu valtakunnansovittelijan toimistossa huomenna perjantaina 17.2.
– Toivomme, että sopimukseen päästään ripeästi. Työtaisteluilla ei ole tarkoitus hankaloittaa tavallisten suomalaisten arkea. Työehtosopimuksiin on kuitenkin saatava riittävät palkkaratkaisut.
Eri aloilla sovittavana on myös tärkeitä laadullisia kysymyksiä, AKT:n puheenjohtaja Ismo Kokko sanoo.
AKT:n kuorma-auto- sekä säiliöauto- ja öljytuotealoja koskevat lakot alkoivat keskiviikkona ja jatkuvat 21.2. puolille öin kello 24 saakka, ellei sovintoa tätä ennen saada. Terminaalitoiminta-alan lakon on määrä jatkua 22.2. aamuun kello 6.00. Ahtaajien lakko jatkuu toistaiseksi, kunnes sopimukset syntyvät.
Kuorma-autoalan, huoltokorjaamoiden ja säiliöautoalan osalta lakko alkaa 1.3. klo 03.00 ja päättyy 8.3. klo 03.00.
Linja-autohenkilökunnan osalta lakko alkaa 1.3. klo 03.00 ja päättyy 10.3. klo 03.00.
Öljytuotealan osalta lakko alkaa 1.3. klo 05.00 ja päättyy 8.3. klo 05.00.
Terminaalitoimintaa koskeva lakko alkaa 1.3. klo 06.00 ja päättyy 8.3. klo 06.00.
AKT:n neuvottelujen etenemistä voi seurata osoitteessa akt.fi/neuvottelut.