Uutinen
26.05.2026
Orpo-Purran hallituksella olisi vielä vajaa vuosi aikaa tehdä lakimuutoksia, joilla selkiytettäisiin epätyypillisissä ja epäreiluissa työsuhteissa työskentelevien asemaa ja korjattaisiin vääristynyttä kilpailua elinkeinotoiminnassa. Todennäköisesti toimenpiteet jäävät kuitenkin seuraavalle hallitukselle ja niihin onkin syytä tarttua pikimmiten hallitustyön alkaessa.
Työtä teetetään yhä useammin epäselvissä työsuhteissa, joissa työntekijän oikeudet ovat heikot ja vastuuta siirretään yksilölle. Tämä murentaa työmarkkinoita ja vääristää kilpailua yritysten välillä. Alustatyö ja vuokratyö eivät saa olla keino kiertää työehtoja, vastuuta tai lakisääteisiä velvoitteita.
– Työsopimuslakia tulee täsmentää siten, että vuokratyöntekijöihin tulee soveltaa samantasoisia työsuhteen ehtoja kuin käyttäjäyrityksen omiin työntekijöihin sovelletaan, Kuljetusliitot KL ry:n puheenjohtaja Markku Lehtinen painottaa.
Työsopimuslain mukaiset työsuhteen ja työntekijän määritelmät on selvennettävä alustatalouden työntekoa ja muuta näennäisyrittäjyyttä koskien. Työsuojeluviranomaisten tehtävissä tulee vahvistaa velvollisuutta valvoa työsuhteen tunnusmerkkejä.
– Valvontatyöhön tulee osoittaa riittävästi resursseja ja työkaluja, Lehtinen muistuttaa.Kuljetusliitot KL vaatii, että rikoslakiin tulee lisätä alipalkkauksen kriminalisoiva säännös, palkkarikosten valvontavastuu tulee säätää aluehallintoviranomaisille, ja työsuojelutarkastajille tulee antaa oikeus määrätä hallinnollisia seuraamusmaksuja. Näillä keinoilla voidaan ennaltaehkäistä epärehellistä toimintaa ja saattaa väärin toimivat tahot aitoon vastuuseen tekemisistään.
Ammattiliittojen kanneoikeus tulee mahdollistaa lainsäädännöllä, jotta liitto voi nostaa kanteen työntekijöiden puolesta. Ilman sitä moni väärinkäytös jää puuttumatta, koska yksittäinen työntekijä ei uskalla tai kykene ryhtyä oikeustoimiin omalla nimellään. Kanneoikeus vahvistaa valvontaa, ehkäisee hyväksikäyttöä ja edistää reilua kilpailua elinkeinotoiminnassa.
09.06.2026
01.06.2026 Uutinen