AKT tukee ja vauhdittaa Teollisuusliiton työehtosopimusneuvotteluja satamien saarrolla. Saarto järjestetään 27.1.-1.2. välisenä aikana. Saarron aikana ahtaajat eivät lastaa tiettyjen Teollisuusliiton lakkoihin liittyvien yritysten tavaroita tai lastia.
22.01.2025
Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT aloittaa tukitoimena saarron Teollisuusliiton työehtosopimusneuvottelujen vauhdittamiseksi. Saarto alkaa 27. tammikuuta klo 06.00 ja päättyy 1. helmikuuta klo 16.00.
Saarron piiriin kuuluu teknologia- ja kemianteollisuuden nimettyjä yrityksiä. AKT:n saartamat yritykset löytyvät tämän tiedotteen lopusta. Saarto koskee kaikkia Suomen satamia.
Käsittelysaarto on työtaistelutoimenpide, jossa työntekijät ovat töissä, mutta eivät käsittele tiettyjen yritysten tavaroita tai lastia. Käsittelysaarron tarkoituksena on estää riidan osapuolena olevien yritysten lähettämän tai vastaanottaman tuotteen tai raaka-aineen liikkuminen ja näin vauhdittaa tässä tapauksessa Teollisuusliiton työehtosopimusneuvotteluja.
AKT toimii vastuullisesti ja työtaistelutoimenpiteiden ulkopuolelle on rajattu henkeä, terveyttä ja ympäristöä mahdollisesti vaarantavat toimet.