Ilmiöt

Prätkä ja tie vievät AKT:n motoristit Loviisaan 

AKTmoto2026 Kesä ja prätkä alla. Moottori käy ja tie vie. Mitä mutkaisempi, sen parempi. Päämäärä ei ole se tarkoitus vaan itse ajaminen. Lopulta saavut perille ja tapaat muita samanhenkisiä. AKT:n motoristit tapaavat elokuun lopussa Loviisassa.

Kuva Jukka Karppisesta harrikkansa takana.
Jukka Karppinen Harrikkansa kanssa tutustumassa tapahtumapaikkaan.

Teksti Hannele Hanhikorpi

Kuva Jukka Karppinen

AKTmoto26 on AKT:n moottoripyöräilevien jäsenten oma kokoontumisajo. Tapahtumasta on puhuttu ja ideaa on kehitelty pari vuotta.

– Puhuttiin Jape Lovénin kanssa, että pitäisi saada tällainen motoristien oma tapahtuma. Joskus sellainen on ollutkin. Kevättalvesta alettiin sitten konkreettisemmin järjestämään tapahtumaa, kertoo tapahtuman toinen puuhamies Jukka Karppinen.

Karppinen on itse ajanut nelisenkymmentä vuotta, pienellä tauolla tosin. Reissuja tulee kesäisin tehtyä erityisesti Baltiaan ja Keski-Eurooppaan.

– Haasteena oli, että tänä kesänä AKT:ssä tapahtuu muutenkin niin paljon. Alkukesästä on edustajakokous ja elokuun alussa Kesäpäivät Vantaalla. Toisaalta moottoripyörällä ajetaan niin pitkälle, kuin kelit vain sallivat. Elokuun viimeinen viikonloppu varmasti innostaa jäseniä liikkeelle. Lomat ja pidemmät reissut on kuitenkin useimmilla jo tehty, toivoo Karppinen.

Hän arvelee mututuntumalla, että AKT:n jäsenistöstä löytyy helposti satoja, ellei jopa tuhansia motoristeja. Toiveena on saada heistä vähintään kolmisenkymmentä paikalle.

– Jos näyttää siltä, että innostusta löytyy, ensi kesänä tavataan todennäköisesti jossain Keski-Suomessa. Loviisassa kysellään jo toiveita, pohtii Karppinen.

– Lauantaina tapahtuma alkaa lounaalla. Illan ohjelmassa on paitsi mukavaa seurustelua, makkaraa ja prätkien vertailua, myös rokkia. Trubaduuri Mikael Östlund ei juuri iskelmiä soittele, naurahtaa Jukka Karppinen.

Hampaisiin lentäneet ötökät ja muun tien päältä tarttuneen lian voi huuhtoa saunassa, joka on paljuineen osallistujien käytettävissä.

Sunnuntaina ennen kotiinlähtöä tarjotaan vielä aamupala. Ajokunnon voi tarkistaa alkometristä, joka on käytettävissä ennen kotiinlähtöä.

Lue myös

Katso kaikki ajankohtaiset
Juuri julkaistu
People are standing outside in the sunshine, wearing yellow high-visibility vests, talking and gesturing.

Demonstrations ”We must join the Union!” – Bolt and Uber Drivers Have Had Enough

Juuri julkaistu

Ahtaajat voittivat palkkariidan myös hovioikeudessa

Juuri julkaistu
Ihmisiä seisoo ulkona auringonpaisteessa keltaisissa heijastinliiveissä ja keskustellen ja elehtien.

Mielenosoitukset ”We must join the Union! Meidän täytyy liittyä liittoon!” – Bolt- ja Uber-kuskeilla mitta täynnä

Lähikuva Sini Silvànista.

Pääkirjoitus AKT valitsi kolmen vuoden työehtosopimukset

Lähikuva Sini Silvànista.

Redaktionell AKT valde treåriga kollektivavtal

Mies nostaa rollaattoria pikkubussista ulos.

Ihan tavallinen työpäivä Palveluliikenteen kuljettaja suunnittelee reittinsä peilin kautta

Työehtosopimukset AKT:n alojen työehto­sopimuksiin jatkovuosi

Vektorikuva hirvestä.

Ajankohtaista Lokakuun pimeydessä myös hirvet ovat liikkeellä

Takseja päärautatieasemalla jonossa.

Taksiala ”Menossa on alasajo” – taas lisää vaikeuksia taksialalle