Liitto
KESÄPÄIVÄT Aina aurinkoinen Hiekkaharjun urheilupuisto tarjosi parastaan AKT:n Kesäpäiville. Fiilis oli hyvä heti ensi hetkistä alkaen. - AKT:lla yhteisöllisyys on vielä voimissaan, sanoi Ismo Kokko avatessaan tapahtuman.
Teksti Sini Silvàn
Kuvat Vesa-Matti Väärä
08.08.2026
– Edelleen löytyy yhteishenkeä, jonka voimalla Kesäpäiviä järjestetään. Erityiskiitokset näille oranssipaitaisille järjestäjille, AKT:n puheenjohtaja Ismo Kokko kiitteli.
Kiitokset menivät järjestäville osastoille Helsingin Autoalantyöntekijät 007, Helsingin Seudun Linja-autohenkilökunta ry 009, sekä Helsingin Ahtaustyöntekijät 131.
Ensimmäisenä tulessa olivat pituushyppääjät. Ekat loikat hypättiin sarjoissa M60-M85. Samaan aikaan olivat naiset yleisessä ja N45 -sarjoissa kuularingissä. Yhtäkkiä koko kentällä oli toimintaa.
Parhaaseen vauhtiin koko kisapäivänä pääsivät 100 metrillä miehet -35 sarjassa ykköseksi juossut Oula Rautia, 23. Niukasti kakkoseksi jäi Lassi Nykänen, 26. Ajat olivat hieman 13 sekunnin pintaan.
– Tiukka kisa, meinasit tulla edelle, Rautia tuumi. Hän edusti Kuopion osastoa 016
– Vähän jäin hampaankoloon, Nykänen osastosta 131 Helsingin seudun Ahtaajat nauroi vastaukseksi.
Rautia oli kerännyt vauhtia harrastamalla jalkapalloa, sählyä ja kuntosalia, Nykänen puolestaan thainyrkkeilyä ja brasilialaista jujutsua.
– Menen vielä lentopalloon, Rautia tuumi.
– Sää osui kohdalleen. Hyvä että tällaisia järjestetään, Nykänen sanoi puolestaan. Hänellä muina lajeina olivat pituus ja 1500 metriä.
– Erittäin hyvällä mielellä täällä mukana. On paljon porukkaa ja aurinko paistaa, totesi Jules Ouattara. Hän oli mukana osana turkulaisten parinkymmenen hengen kisaporukkaa ja edusti Turun Seudun Linja-autohenkilökuntaa, osastoa 100. Hänellä oli urakkana 1500 metriä, kuula ja pituus. Juoksua hän on treenannut viikoittain joulukuun lopulta alkaen.
– Olin vanhempainvapaalla pojan kanssa, Ouattara kertoo.
Hän pitää tärkeänä, että elämään kuuluu liikuntaa. – Jotain voi tehdä, ettei tarvitse vain istua.
Ismo Kokko pääsi tuoreeltaan onnittelemaan kaikkia mitalisteja palkintojenjaossa ja ripusti kultamitalin myös 100 metrin voittaja Mahen Galpotthawelan kaulaan. Mies juoksi kärkeen sarjassa M55. Hän pääsi urakoimaan osaston 009 edustajana voittoisaan ruotsalaisviestijoukkueeseen, 1500 metrille ja maastojuoksuun. Paremmin hän kuitenkin kertoi viihtyvänsä pitkillä matkoilla. – Aina nämä ovat olleet kivoja tapahtumia. Pitää olla muutakin kuin virallisia juttuja, tehdään porukalla yhdessä jotakin.
Raili Moilanen Kainuun osastosta 053 oli ollut tarmokkaana kuularingissä.
– 40 kertaa olen ollut kisoissa peräkkäin, yhtään kertaa ei ole siitä jäänyt väliin. Moilasen osasto on taas valmiina itsekin kisojen järjestämiseen. Talvipäiviä uumoillaan vuonna -29 Sotkamoon.
Osaston 009 Jani Hartikalla oli vastuu yleisurheiluosuudesta. Hän kertoo, että mukana oli noin 150 urheilijaa ja kymmeniä toimitsijoita ja järjestävän seuran porukkaa.
– Tätä on järjestetty Jyväskylän Kesäpäiviltä 2024 lähtien. Kolmen seuran kesken järjestetyt kisat ovat olleet haaste, mutta yhdessä järjestämisestä on ollut myös hyötyä, kun hommia on jaettu.
– Mukava on, että sää suosi.
Hiekkaharjun Liikuntapuistossa Vantaalaisseurat Rekolan Raikas ja Kenttäurheilijat -58 olivat mainiot yhteistyökumppanit kisajärjestelyissä. He järjestivät ammattitaidolla ja täsmällisyydellä yleisurheilu- ja juoksulajit.
25.07.2026
24.06.2026
05.08.2026 Uutinen
21.07.2026 Tiedote
24.06.2026 Uutinen