Työelämä
Työvoiman hyväksikäyttö Oikeuden mukaan FinTurist oy:n aiempi yrittäjä syyllistyi myös kirjanpitorikokseen ja veropetoksiin.
Teksti Tua Onnela
03.03.2026
Keksittyjä matkalaskuja, virheellisiä ajopäiväkirjoja, ilmoittamatta jätettyjä tuloja niin henkilökohtaisessa kuin yrityksen verotuksessa. Työntekijä, jolle maksettiin palkkaa 25 000 euroa liian vähän ja jonka heikkoa asemaa käytettiin hyväksi.
Tämä kokonaisuus toi Pohjois-Savon käräjäoikeudessa FinTurist oy:n venäläistaustaiselle yrittäjälle tuomion törkeästä kirjanpitorikoksesta, kahdesta törkeästä veropetoksesta ja törkeästä kiskonnasta. Seurauksena oli vuosi ja kuukausi ehdollista vankeutta ja runsaasti erilaisia korvauksia.
Rikokset tapahtuivat vuosina 2016–2022, ja syytettynä oli yhtiön silloinen toimitusjohtaja-omistaja. Tuomiosta voi valittaa, joten se ei ole vielä lainvoimainen.
Linja-autonkuljettajan työsuhde FinTuristissa alkoi vuonna 2019. Hän muutti kyseistä työtä varten Venäjältä Suomeen eikä osannut lainkaan suomea tai tuntenut paikallista työlainsäädäntöä. Syyttäjän mukaan FinTuristin yrittäjä lupaili työntekijälleen mukavat tulot ja jopa mahdollisuuden ostaa talon.
Totuus oli toinen.
Kuljettajalle maksettiin liian pientä tuntipalkkaa, ja esimerkiksi ylityö- ja sunnuntaikorvaukset jäivät saamatta. Kuljettaja asui yhtiön omistamassa vuokra-asunnossa, eikä hänellä jäänyt vuokran jälkeen juuri mitään elämiseen.
Kun kuljettaja yritti ottaa ongelmia puheeksi, hän sai vastaansa uhkailua.
FinTurist on joutunut jo aiemmin maksamaan oikeuden päätöksellä kuljettajalle ja kahdelle tämän kollegalle maksamatta jääneet palkat. Kuljettajat veivät tuolloin palkka-asian oikeuteen AKT:n avustuksella.
Uusimmassa tuomiossa oli kyse yrittäjän henkilökohtaisesta vastuusta. Tämän päätöksen yhteydessä yrittäjä tuomittiin maksamaan venäläiskuljettajalle 4000 euroa kärsimyskorvausta aiemmin määrätyn noin 25 000 euron palkkasumman lisäksi.
AKT:n Itä-Suomen aluetoimitsija Antti Sainola on hyvillään siitä, että yrittäjä sai edes jonkinlaisen henkilökohtaisen tuomion. Hänestä reilu vuosi ehdollista tuntuu kuitenkin lievältä rangaistukselta.
– Tämä tapaus oli ihan ensimmäisiä juttujani toimitsijana. Ajattelin silloin, että jos tämä on tämmöistä, Antti ei pääse eläkkeelle asti.
– Työnantajan toiminta heikossa asemassa olevaa työntekijää kohtaan oli niin raakaa ja julmaa. Minä pidän sitä modernina orjuutena. Meidän lainsäädäntömme laahaa näissä asioissa perässä, Sainola sanoo.