Viron merimiehet liittyvät tukirintamaan
26.4.2024
Lue EMSAn kirje täältä (englanniksi)
Virolaisia merimiehiä edustava Estonian Seamen’s Independent Union (EMSA) liittyy suomalaisia työntekijöitä puolustavaan kansainväliseen tukirintamaan.
EMSA kirjoittaa, kuten muutkin meitä tukevat järjestöt, olevansa äärimmäisen huolissaan hyökkäyksestä, jonka kohteeksi suomalainen hyvinvointivaltio on nyt joutunut.
Suomalainen yhteiskunta on rakennettu yhteistyöllä ja pidetty yllä kolmikantaneuvotteluilla myös vaikeina aikoina. Maassamme on noudatettu yhteiskuntasopimusta, jonka hallitus on nyt romuttamassa.
Samalla Suomi tulee sysätyksi vuosikymmeniä taaksepäin historiaan eikä sitä voida enää pitää pohjoismaisena mallimaana.
EMSA lähettää solidaarisuusterveisiä suomalaisille kollegoille ja kehottaa vakavasti maan hallitusta perääntymään heikennysesityksistä.
Päivitetty: 26.4.2024
Viimeisimmät uutiset
- AKT:n saarrot loppuvat22.2.2025
- AKT: ”Päänavaus ei ole automaatti muille aloille – AKT:n tes-kierros jatkuu”22.2.2025
- AKT:n neuvotteluviikon päättivät Viking Linen sekä huolinta-alan varastoterminaalien neuvottelut21.2.2025
- AKT:ssa neuvoteltu jälleen useilla aloilla – joissain hieman edistystä19.2.2025
- AKT tukee Teollisuusliiton tes-neuvotteluja viidennellä saarrolla19.2.2025
- AKT:n hallitus antoi valtuudet päättää työtaistelutoimista17.2.2025
- Neuvottelut jurraavat liki paikoillaan14.2.2025
- SLL, AKT ja IAU yhteistyöhön - tavoitteena lentoliikenteeseen toimialakohtaiset tes-ratkaisut14.2.2025
- Autoliikenteen sekä huolinta-alan työehtosopimusneuvotteluita jatkettu11.2.2025
- AKT tukee Teollisuusliiton tes-neuvotteluja neljännellä saarrolla12.2.2025
Päivitetty: 26.4.2024