Vesa Pohjola SAK:n edustajistossa: Työnantaja hyödyntää koronaa hyökätessään yleissitovuutta vastaan
20.5.2021
Vesa Pohjola toivoi eri alojen tasapuolista kohtelua koronan hoidossa ja totesi mm. esittävien alojen olevan suurissa vaikeuksissa.
Kokkolalainen ahtaaja Vesa Pohjola käsitteli puheenvuorossaan mm. yleissitovaa työehtosopimusta. Hän totesi työnantajapuolen käyttävän hyväksi koronatilannetta hyökätessään yleissitovuutta vastaan. Hän hämmästeli myös väitteitä, joiden mukaan siitä luopuminen ei heikentäisi työntekijöiden asemaa.
− Uskoo, ken tahtoo, totesi AKT:n edustajana kokouksessa puhunut Pohjola.
Pohjola otti kantaa myös matkatoimistoalan tilanteeseen ja toivoi SAK:lta voimakasta kannanottoa siitä, ettei työehtojen polkeminen ja yleissitovuudesta luopuminen sovi keskusjärjestölle.
− SAK:n täytyy pitää kaikki mukana, hän sanoi.
Tukea esittäville taiteille
Vesa Pohjola käsitteli myös koronanhoitoa yleisemmin ja totesi sen kohtelevan epäreilusti eri toimialoja ja niillä työskenteleviä ihmisiä. Esimerkiksi kulttuuriala on isoissa vaikeuksissa ja teatterit ovat suljettuja eikä jalkapalloakaan pääse paikan päälle katsomaan. Täydessä ravintolasalissa sen sijaan voi jalkapalloa katsoa television näytöltä.
− Etenkin teatterit ja muut esittävät taiteet ovat ahdingossa, hän totesi ja vaati eri aloille tasapuolista kohtelua koronarajoitusten suhteen.
Teksti: Arto Jokela
Päivitetty: 20.5.2021
Viimeisimmät uutiset
- AKT:n saarrot loppuvat22.2.2025
- AKT: ”Päänavaus ei ole automaatti muille aloille – AKT:n tes-kierros jatkuu”22.2.2025
- AKT:n neuvotteluviikon päättivät Viking Linen sekä huolinta-alan varastoterminaalien neuvottelut21.2.2025
- AKT:ssa neuvoteltu jälleen useilla aloilla – joissain hieman edistystä19.2.2025
- AKT tukee Teollisuusliiton tes-neuvotteluja viidennellä saarrolla19.2.2025
- AKT:n hallitus antoi valtuudet päättää työtaistelutoimista17.2.2025
- Neuvottelut jurraavat liki paikoillaan14.2.2025
- SLL, AKT ja IAU yhteistyöhön - tavoitteena lentoliikenteeseen toimialakohtaiset tes-ratkaisut14.2.2025
- Autoliikenteen sekä huolinta-alan työehtosopimusneuvotteluita jatkettu11.2.2025
- AKT tukee Teollisuusliiton tes-neuvotteluja neljännellä saarrolla12.2.2025
Päivitetty: 20.5.2021