Vesa Pohjola SAK:n edustajistossa: Kuljetusalalle yhteinen liitto
1.6.2017
Ahtaaja Vesa Pohjola Kokkolasta totesi SAK:n edustajistossa työelämän pirstoutumisen johtaneen mm. nollatuntisopimuksiin ja itsensä työllistämiseen eli kevytyrittämiseen.
− Itsensä työllistäminen ei saa tarkoittaa työn polkumyyntiä. Tarkoitan tällä esimeriksi kuljetusalalla työskentelevien lisäksi muilla aloilla, kuten viihdealalla, toimivia ja usein korkeakoulunkin käyneitä ammattilaisia. Näiden asemaan SAK:n on kiinnitettävä huomiota ja turvattava myös heidän ansiokehityksensä.
Pohjola kiinnitti huomiota myös SAK:n pääekonomistin viime viikolla julkaistuun blogikirjoitukseen, jossa tämä luonnehti viime vuosien palkankorotuksia liian korkeiksi. Hän pyysi myös liikaa palkkaa saavia nostamaan kätensä ylös. Yhtään kättä ei noussut.
− Solidaarinen palkkapolitiikka ei saa tarkoittaa sitä, että palkkoja lähdetään harmonisoimaan alaspäin.
Kuljetusalalle yhteinen liitto
Pohjola toivoi, että kehitys johtaisi siihen, että kuljetusalalle saataisiin yksi yhteinen liitto. Se olisi hänestä koko alan etu ja lopettaisi myös rajapinnoilla käytävän jäsenkalastelun, joista hyötyy ainoastaan työnantaja.
Hän tuomitsi myös työttömyysturvan leikkaukset ja ns. aktiivimallin.
− On käsittämätöntä, että tällaisia malleja työttömien orjuuttamiseksi yleensä joku keksii.
Vesa Pohjola ihmetteli, kuka ylipäätään keksii työttömien aktivoinitimallin kaltaisia keinoja työttömien orjuuttamiseksi.
Päivitetty: 5.6.2019
Viimeisimmät uutiset
- SAK: Sosiaaliturvan leikkaukset vaikeuttavat työssäkäyntiä ja lisäävät köyhyyttä12.3.2025
- AKT:lle neuvottelutulos taksiliikenteen työehtosopimuksesta10.3.2025
- Sopimuksia syntynyt - osa aloista jatkaa neuvotteluja7.3.2025
- AKT hyväksyi työehtosopimuksen ahtausalalle6.3.2025
- Airprolle neuvottelutulos6.3.2025
- AKT:lle neuvottelutulos ahtausalan työehtosopimuksesta4.3.2025
- AKT:n kuudella autoliikenteen alalla palkankorotuksia 1.3.2025 alkaen3.3.2025
- AKT:n neuvotteluviikon päättivät satamien ja huolinnan neuvottelut28.2.2025
- Työehtosopimukset syntyivät autoliikenteen aloille28.2.2025
- AKT:n Talvipäivät starttaa viikon päästä - Kuopio on valmis oletko sinä?7.3.2025
Päivitetty: 5.6.2019