Tes-viikko päättyi elintarvikealan automiesten neuvotteluihin

11.4.2025

AKT:n työehtosopimusneuvotteluissa on yhä meneillään neljän sopimusalan eli Finnairin matkustamohenkilökunnan, matkatoimistojen, liikenneopetusalan ja elintarvikealan automiesten neuvottelut. Tällä viikolla syntyivät Huolinta-alan varastoterminaalien ja Kaupan automiesten työehtosopimukset.

AKT:n tes-neuvotteluviikolla jatkettiin matkatoimistoalan neuvotteluja tiistaina 8. huhtikuuta. Neuvotteluja käydään AKT:n, AKT:n osasto 180 eli Maili ry:n ja Palvelualan työnantajat PALTA ry:n välillä. Sopimustoimitsija Katri Höök kertoo, että osapuolet antoivat neuvotteluissa kirjalliset työehtosopimusesityksensä ja neuvottelut pääsivät oikeasti alkamaan. 

Matkatoimistoja koskeva työehtosopimus on voimassa vielä huhtikuun ajan ja tavoitteena on sopimuksen uudistaminen sopimuskauden aikana. Seuraavan kerran neuvotellaan tiistaina 15. huhtikuuta. 

Lähtökuopissa ollaan ja aika näyttää päästäänkö tavoitteeseen, Katri Höök toteaa. 

Finnairin tes-neuvotteluissa ei edistystä 

AKT:n ja Paltan välillä jatkettiin torstaina 10.4. neuvotteluja Finnairin matkustamohenkilökunnan työehtosopimuksesta. Edelliset neuvottelut käytiin 20. maaliskuuta. Huhtikuun alkuun sovitun neuvottelun Palta peruutti lyhyellä varoitusajalla, joten neuvottelutauko venähti kolmen viikon mittaiseksi. 

Torstain neuvottelussa saimme Paltalta uuden esityksen, johon vastaamme tiistaina 22.4, jolloin osapuolet seuraavaksi koontuvat. Sovimme neuvottelut myös maanantaiksi 28.4. Neuvottelutilanne on haastava, sillä pöydällä on vielä käsittelemättömiä asioita ja eteneminen on siksi hidasta, mutta eteenpäin tässä mennään, Katri Höök kertoo. 

Liikenneopetusalan neuvottelut jatkuvat  

Liikenneopetusalan neuvotteluita jatkettiin torstaina 10. huhtikuuta. Myös tässä neuvotteluosapuolina ovat AKT ja Palta ry. 

Neuvottelut eivät torstaina edenneet, sopimustoimitsija Johanna Tuomaala sanoo. 

Neuvotteluja jatketaan seuraavan kerran maanantaina 14. huhtikuuta. 

Viikko päättyi Elintarvikealan automiesten neuvotteluihin 

Viikko päättyi 11. huhtikuuta neuvotteluihin Elintarvikealan automiesten työehtosopimuksesta. Neuvotteluja käydään AKT:n ja Elintarviketeollisuusliiton kanssa. 

Neuvotteluja jatketaan keskiviikkona 16. huhtikuuta, Johanna Tuomaala kertoo. 

Seuraa neuvotteluja osoitteessa akt.fi/neuvottelut.


Päivitetty: 11.4.2025