SAK: Hallitus heikentää työntekijöiden turvaa - Jatkossa potkut voi saada entistä helpommin
24.2.2025
SAK vastustaa jyrkästi Orpon hallituksen esitystä työntekijöiden irtisanomisen helpottamiseksi. Esitys romuttaa työntekijän työsuhdeturvaa laajemmin kuin hallitusohjelmaan on kirjattu.
Niin sanottua potkulakia koskevan esityksen mukaan työntekijän irtisanomiseksi ei enää tarvittaisi painavaa syytä, vaan pelkkä asiallinen syy riittäisi. Esitystä valmistelleessa työryhmässä istuneet työnantajien edustajat saivat kuitenkin lisättyä siihen lukuisia muitakin toiveitaan.
– Hallituksen esityksestä ei löydy ainuttakaan työntekijöiden kannalta tasapainottavaa elementtiä, työryhmässä mukana ollut SAK:n juristi Katariina Sahlberg huomauttaa.
– Painavan syyn poistamisen lisäksi esitys sisältää heikennyksiä muun muassa irtisanomisiin liittyvään kokonaisarvioon, varoituksen antamisen periaatteisiin sekä työnantajan velvollisuuteen selvittää, olisiko irtisanominen vältettävissä sijoittamalla työntekijä muuhun työhön. Kaikki nämä muutokset on tehty niin, että ne huonontavat työntekijöiden työsuhdeturvaa.
Lainsäädäntöesitys on Sahlbergin mukaan kokonaisuudessaan erittäin sekava ja hämmentävä.
– Jos esitys etenee tällaisenaan lainsäädännöksi, Suomen noin 2,1 miljoona palkansaajaa tulevat elämään useita vuosia epätietoisina siitä, millä tasolla irtisanomiskynnys tulee tosiasiassa olemaan.
Esityksen vaikutukset työllisyyteen ovat todennäköisesti olemattomat
Orpon hallitus perustelee lakimuutosesityksiä työllistämisen esteiden purkamisella. Katariina Sahlberg korostaa, että työllistämisen esteiden purkaminen ja työllisyysasteen nosto ovat kaksi eri asiaa.
– Hallituksen esityksen vaikutukset työllisyysasteeseen ovat todennäköisesti olemattomat. Vaikka lakimuutokset saattavatkin lisätä rekrytointeja, ne lisäävät myös irtisanomisia. Hallituksen esityksessäkin on suoraan sanottu, että vaikutukset työllisyyteen sekä talouteen ovat vähäisiä.
– Suomen velkasuhteen korjaaminen ei siis ole tämän esityksen taustalla. Työllistämisen esteiden poisto on vain kauniimpi tapa ilmaista, että hallitus jatkaa ideologista työntekijöiden kurittamista, juristi Katariina Sahlberg toteaa.
Esitys henkilöön liittyvää irtisanomisperustetta koskevan lainsäädännön muuttamisesta on lähetetty tänään lausuntokierrokselle. SAK on jättänyt esitystä valmistelleen työryhmän mietintöön eriävän mielipiteen yhdessä muiden palkansaajien keskusjärjestöjen STTK:n ja Akavan kanssa.
Päivitetty: 24.2.2025
Viimeisimmät uutiset
- AKT:n saarrot loppuvat22.2.2025
- AKT: ”Päänavaus ei ole automaatti muille aloille – AKT:n tes-kierros jatkuu”22.2.2025
- AKT:n neuvotteluviikon päättivät Viking Linen sekä huolinta-alan varastoterminaalien neuvottelut21.2.2025
- AKT:ssa neuvoteltu jälleen useilla aloilla – joissain hieman edistystä19.2.2025
- AKT tukee Teollisuusliiton tes-neuvotteluja viidennellä saarrolla19.2.2025
- AKT:n hallitus antoi valtuudet päättää työtaistelutoimista17.2.2025
- Neuvottelut jurraavat liki paikoillaan14.2.2025
- SLL, AKT ja IAU yhteistyöhön - tavoitteena lentoliikenteeseen toimialakohtaiset tes-ratkaisut14.2.2025
- Autoliikenteen sekä huolinta-alan työehtosopimusneuvotteluita jatkettu11.2.2025
- AKT tukee Teollisuusliiton tes-neuvotteluja neljännellä saarrolla12.2.2025
Päivitetty: 24.2.2025