Kai Laaksonen AKT:n valtuustossa: PAU:n taistelu on koko ay-liikkeen taistelu
21.11.2019
Väite, jonka mukaan Postin kilpailijat toimisivat halvemmilla työehtosopimuksilla, ei ole totta.
AKT:n valtuuston puheenjohtaja Kai Laaksonen pohti valtuuston avauspuheessaan PAU:n työtaistelun syitä.
− Onko tässä kysymys siitä, että työväenpuolueet unohtivat meidät valtaan päästyään, vai onko kysymys kuitenkin siitä, että koko homma on EK:n projekti?
Laaksonen sanoi odottaneensa hallituksen omistajaohjausministeri Sirpa Paaterolta (sd) asiassa jämäkämpää asennetta.
− Toivottavasti kulisseissa on tapahtunut enemmän aitoa ohjaamista, josta me tavalliset tallaajat olemme onnellisen tietämättömiä. Näyttäytyyhän tässä valtio-omisteinen yhtiö uskomattomana riistäjänä, jolle tavallinen duunari on täysin arvoton.
Hän moitti myös sitä, että julkisuudessa toistetaan väitettä, jonka mukaan Postin kilpailijat toimivat halvemmilla työehtosopimuksilla ja että tästä johtuen Postilaisten palkkoja tulisi leikata kovalla kädellä.
− Todella pöyristyttävä väite. Aika monessa kilpailevassa yhtiössä pitäisi noudattaa AKT:n työehtosopimuksia, jotka eivät ymmärtääkseni ole halvempia.
Laaksosen piti hyvänä, että AKT:n lisäksi myös moni muu liitto on lähtenyt tukemaan PAU:n laillista työtaistelua.
− Tämä taistelu on koko ammattiyhdistysliikkeen yhteinen asia. Jos Palvelualojen työnantajat PALTA saa läpi edes osan heikennysvaatimuksistaan, ovat nämä kurjuuden markkinat meillä kaikilla edessä.
AKT:n valtuuston puheenjohtaja Kai Laaksonen sanoi odottaneensa hallituksen omistajaohjausministeri
Sirpa Paaterolta (sd) asiassa jämäkämpää asennetta.
Päivitetty: 21.11.2019
Viimeisimmät uutiset
- AKT:n saarrot loppuvat22.2.2025
- AKT: ”Päänavaus ei ole automaatti muille aloille – AKT:n tes-kierros jatkuu”22.2.2025
- AKT:n neuvotteluviikon päättivät Viking Linen sekä huolinta-alan varastoterminaalien neuvottelut21.2.2025
- AKT:ssa neuvoteltu jälleen useilla aloilla – joissain hieman edistystä19.2.2025
- AKT tukee Teollisuusliiton tes-neuvotteluja viidennellä saarrolla19.2.2025
- AKT:n hallitus antoi valtuudet päättää työtaistelutoimista17.2.2025
- Neuvottelut jurraavat liki paikoillaan14.2.2025
- SLL, AKT ja IAU yhteistyöhön - tavoitteena lentoliikenteeseen toimialakohtaiset tes-ratkaisut14.2.2025
- Autoliikenteen sekä huolinta-alan työehtosopimusneuvotteluita jatkettu11.2.2025
- AKT tukee Teollisuusliiton tes-neuvotteluja neljännellä saarrolla12.2.2025
Päivitetty: 21.11.2019