AKT:ssa neuvoteltu jälleen useilla aloilla – joissain hieman edistystä
19.2.2025
AKT:n työehtosopimusneuvottelut jatkuvat tiiviiseen tahtiin. Alkuviikosta neuvoteltiin linja-autohenkilökunnan, terminaalialan, matkustamohenkilökunnan sekä Airpron sopimuksista.
Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT:n ja Autoliikenteen Työnantajat ALT:n välillä neuvoteltiin maanantaina 17.2. linja-autohenkilökunnan työehtosopimuksista.
- Vähän edistystä tapahtui. Valmista ei kuitenkaan vielä tullut ja neuvotteluja jatketaan, uutta päivää ei vielä sovittu, AKT:n sopimustoimitsija Juha Ollas kertoo.
Myös terminaalialan työehtosopimuksesta neuvoteltiin AKT:n ja ALT:n välisissä neuvotteluissa maanantaina 17. helmikuuta.
- Pientä edistystä tapahtui, sopimustoimitsija Jari Kudjoi valottaa neuvottelutilannetta.
Neuvotteluja terminaalialan sopimuksista jatketaan myöhemmin. Seuraavaa neuvotteluajankohtaa ei ole vielä sovittu.
Tiistaina 18.2. jatkettiin AKT:n ja Palvelualojen Työnantajat Paltan välisiä neuvotteluja Finnairin matkustamohenkilökunnan työehtosopimuksesta.
- Neuvotteluissa jatkettiin keskustelua työehtosopimuksen soveltamisalasta. Neuvotteluja jatketaan seuraavan kerran tiistaina 25. helmikuuta, sopimustoimitsija Katri Höök kertoo.
Tiistaina 18.2. AKT neuvotteli myös Airpron työehtosopimuksesta. Airpron neuvottelut on aloitettu jo kaksi kuukautta sitten eli 18. joulukuuta.
- Neuvotteluissa ei tapahtunut etenemistä, sopimustoimitsija Juha Ollas kertoo. Uutta tapaamista ei myöskään vielä sovittu.
Sekä linja-autoalan, terminaalialan, Finnairin matkustamohenkilöstön että Airpron työehtosopimukset ovat päättyneet 31.1. Meneillään on nyt sopimukseton tila eli esimerkiksi työrauhavelvoitetta ei ole.
Lue tästä lisää, mitä sopimukseton tila tarkoittaa.
AKT:n hallitus on myös antanut liiton johdolle valtuudet päättää mahdollisista työtaistelutoimista.
Neuvottelut jatkuvat
Seuraavat AKT:n tes-neuvottelut ovat torstaina 20. helmikuuta Viking Line Oyj:n työehtosopimuksesta perjantaina 21. helmikuuta neuvotellaan huolinta-alan varastoterminaalien työehtosopimuksesta.
Seuraa AKT:n tes-neuvotteluja osoitteessa akt.fi/neuvottelut
Päivitetty: 19.2.2025
Viimeisimmät uutiset
- AKT tukee Teollisuusliiton tes-neuvotteluja viidennellä saarrolla19.2.2025
- AKT:n hallitus antoi valtuudet päättää työtaistelutoimista17.2.2025
- Neuvottelut jurraavat liki paikoillaan14.2.2025
- SLL, AKT ja IAU yhteistyöhön - tavoitteena lentoliikenteeseen toimialakohtaiset tes-ratkaisut14.2.2025
- Autoliikenteen sekä huolinta-alan työehtosopimusneuvotteluita jatkettu11.2.2025
- AKT tukee Teollisuusliiton tes-neuvotteluja neljännellä saarrolla12.2.2025
- Huolinta-alan neuvottelut alkuun, elintarvikealan automiesten neuvottelut jatkuvat7.2.2025
- SASK kouluttaa uusia lähettiläitä huhtikuussa – haku on auki nyt7.2.2025
- AKT:n tes-neuvotteluissa ei juuri edistystä5.2.2025
- SAK: EK:n ehdottamat veronkevennykset suosivat rikkaita ja murentaisivat talouspolitiikan uskottavuuden5.2.2025
Päivitetty: 19.2.2025