AKT:n puheenjohtaja Ismo Kokko vieraana Arkhimedeen sivupersoonat -podcast jaksossa Pasilan mies Hakaniemessä
2.9.2022
Työmarkkinakierros tiivistyy, mutta ay-liike tuntuu yllättävän hajanaiselta. Insinööriliiton neuvottelujohtajasta muutaman mutkan kautta AKT:n puheenjohtajaksi päätynyt Ismo Kokko pohtii sivupersoonien vieraana eri liittoja yhdistäviä ja erottavia asioita. Keskustelussa sivutaan myös vaaleja ja niiden vaikutuksia työmarkkinoihin.
Kuuntele Arkhimedeen sivupersoonat podcast tästä linkistä
Arkhimedeen sivupersoonat -podcastin vetäjät Oksa ja Rauhamäki
Petteri Oksa on Insinööriliiton edunvalvontajohtaja. Filosofi, joka kuvaa itseään yhteiskunnallisen toiminnan moniottelijaksi. Mielipiteitä joka lähtöön: Petterille ei mikään inhimillinen ole vierasta. Suomen suosituin työmarkkinatubettaja.
Jari Rauhamäki On Insinööriliiton viestintäpäällikkö ja liiton lehden päätoimittaja. Painostuksen alla tunnustaa olevansa politrukki ja lobbari, jolla kuitenkin on journalistin suuri sydän. Urheilumies. Motoristi. Joidenkin mielestä hauska veikko.
Päivitetty: 2.9.2022
Viimeisimmät uutiset
- AKT:n saarrot loppuvat22.2.2025
- AKT: ”Päänavaus ei ole automaatti muille aloille – AKT:n tes-kierros jatkuu”22.2.2025
- AKT:n neuvotteluviikon päättivät Viking Linen sekä huolinta-alan varastoterminaalien neuvottelut21.2.2025
- AKT:ssa neuvoteltu jälleen useilla aloilla – joissain hieman edistystä19.2.2025
- AKT tukee Teollisuusliiton tes-neuvotteluja viidennellä saarrolla19.2.2025
- AKT:n hallitus antoi valtuudet päättää työtaistelutoimista17.2.2025
- Neuvottelut jurraavat liki paikoillaan14.2.2025
- SLL, AKT ja IAU yhteistyöhön - tavoitteena lentoliikenteeseen toimialakohtaiset tes-ratkaisut14.2.2025
- Autoliikenteen sekä huolinta-alan työehtosopimusneuvotteluita jatkettu11.2.2025
- AKT tukee Teollisuusliiton tes-neuvotteluja neljännellä saarrolla12.2.2025
Päivitetty: 2.9.2022