AKT:n Pasanen tuomitsi liikennekaaren ja kevytyrittäjyyden
30.5.2017
Kahdessa vaiheessa vuoden 2018 aikana voimaan tuleva laki liikenteen palveluista – ns. liikennekaari − tarkoittaa AKT:n 2. varapuheenjohtajan Harri Pasasen mukaan ovien avaamista harmaalle taloudelle sekä työolojen ja liikenneturvallisuuden heikkenemistä.
Tiistaina AKT:n valtuuston kokouksessa puhunut Pasanen luetteli monia uudistukseen liittyviä negatiivisia asioita. Näitä ovat mm. pakettiautoliikenteen luvanvaraisuuden ja viranomaisvalvonnan loppuminen ja kuljettajakoulutuksen heikennykset. Lisäksi linja-autoa saisi ”ei-kaupallisessa liikenteessä”, kuten urheiluseurojen ajoissa, kuljettaa ilman ammattipätevyyttä.
Suurinta myrkkyä liikenneministeri Anne Bernerin (kesk.) ajama uudistus on kuitenkin taksiliikenteelle.
− Tulevaisuuden visio lie Bernerin silmissä, että kaikki leikkuupuimurista mummoon voivat kulkea yhdessä ja samassa kuljetuksessa. Taksiliikennettä voi jatkossa ajaa kaikilla liikenneluvilla eli myös tavaraliikenne- ja joukkoliikenneluvilla.
Kevytyrittäjä putoa väliin
Harri Pasanen otti kantaa myös laskutuspalvelujen kautta toimivien ns. kevytyrittäjien aseman. Laki ei tunnista kevytyrittäjää, eikä tämä ole sen enempää palkansaaja kuin yrittäjäkään.
− Kevytyrittäjä ei pääse esimerkiksi työttömyysturvan piiriin sen paremmin työntekijä- kuin yrittäjäkassojen kautta.
Pasanen muistutti, että laskutuspalvelu ei ota kevytyrittäjälle myöskään tapaturmavakuutusta eikä vastuuvakuutusta.
− Joten mikäli hän kippaa ”rekan katolleen”, hän maksaa omasta pussistaan aiheuttamansa vahingot, kiteytti Pasanen.
Päivitetty: 5.6.2019
Viimeisimmät uutiset
- AKT:lle neuvottelutulos taksiliikenteen työehtosopimuksesta10.3.2025
- Sopimuksia syntynyt - osa aloista jatkaa neuvotteluja7.3.2025
- AKT hyväksyi työehtosopimuksen ahtausalalle6.3.2025
- Airprolle neuvottelutulos6.3.2025
- AKT:lle neuvottelutulos ahtausalan työehtosopimuksesta4.3.2025
- AKT:n kuudella autoliikenteen alalla palkankorotuksia 1.3.2025 alkaen3.3.2025
- AKT:n neuvotteluviikon päättivät satamien ja huolinnan neuvottelut28.2.2025
- Työehtosopimukset syntyivät autoliikenteen aloille28.2.2025
- AKT:n Talvipäivät starttaa viikon päästä - Kuopio on valmis oletko sinä?7.3.2025
- Hyvää naistenpäivää 8.3.2025 - Verkkolehden lukupaketissa naiset pääosissa7.3.2025
Päivitetty: 5.6.2019