AKT ja SLSY allekirjoittivat sopimuksen yhteisöjäsenyydestä
30.11.2015
AKT ja Suomen Lentoemäntä- ja Stuerttiyhdistys ovat tänään allekirjoittaneet sopimuksen SLSY:n yhteisöjäsenyydestä. Se tulee voimaan 1. joulukuuta alkaen. SLSY on AKT:n ensimmäinen yhteisöjäsen.
Sopimuksen mukaan tavoitteena on yhteistyön kehittäminen niin, että AKT:n ja SLSY:n järjestö- ja edunvalvontatoiminnat tiivistyvät ja lähentyvät. Järjestöllisiä ja toiminnallisia rakenteita yksinkertaistetaan sekä luodaan molempien osapuolten taholta edellytykset SLSY:n täysjäsenyydelle jatkossa.
- Tämä on päänavaus ja tärkeä askel kuljetusliittojen yhteistyön tiivistämisessä, arvioi AKT:n puheenjohtaja Marko Piirainen.
- Yhteisöjäsensopimus on pitkän prosessin tulos. Tästä on hyvä syventää yhteistyötämme, toteaa SLSY:n puheenjohtaja Juha Kuurne.
Yhteisöjäsensopimuksen allekirjoittivat SLSY:n puolesta varapuheenjohtaja Anni Väyrynen ja puheenjohtaja Juha Kuurne sekä AKT:n puheenjohtaja Marko Piirainen ja 1. varapuheenjohtaja Arto Sorvali.
Kuva Mikko Karlsson.
Päivitetty: 5.6.2019
Viimeisimmät uutiset
- AKT:lle neuvottelutulos taksiliikenteen työehtosopimuksesta10.3.2025
- Sopimuksia syntynyt - osa aloista jatkaa neuvotteluja7.3.2025
- AKT hyväksyi työehtosopimuksen ahtausalalle6.3.2025
- Airprolle neuvottelutulos6.3.2025
- AKT:lle neuvottelutulos ahtausalan työehtosopimuksesta4.3.2025
- AKT:n kuudella autoliikenteen alalla palkankorotuksia 1.3.2025 alkaen3.3.2025
- AKT:n neuvotteluviikon päättivät satamien ja huolinnan neuvottelut28.2.2025
- Työehtosopimukset syntyivät autoliikenteen aloille28.2.2025
- AKT:n Talvipäivät starttaa viikon päästä - Kuopio on valmis oletko sinä?7.3.2025
- Hyvää naistenpäivää 8.3.2025 - Verkkolehden lukupaketissa naiset pääosissa7.3.2025
Päivitetty: 5.6.2019